Nejkrásnější treky na světě - Nepál

Nepál je rájem pro trekaře, milovníky hor a přírody a fotografy. Spousta lidí ho má na bucketlistu. Na výběr je více než 20 treků a strávit tu můžete měsíce, aniž byste je všechny prošli. Většina klasických tras trvá kolem tří týdnů, ale můžete si vybrat i kratší 5 denní nebo jít jen část delších treků.

 Konkrétně třeba jeden z nejznámějších - nepálský legendární okruh Annapurna Circuit. Je to jeden z nejnavštěvovanějšíc treků na světě ( za rok až 40 tisíc lidí!) a jeho délka je cca 220 km. Dá se ujít za 12-15 dní. Na záčátku jdete nádhernými budhistickými vesnicemi a tropickými pralesy a stoupáte do městečka Manang (3500 m.n.m), kde se krajina změní v tibetský horský ráj. Celou dobu pozorujete ohromující masiv Annapurny, Machapuchre, Dhaulagiri, Manaslu a Langtang a vrcholem je sedlo Thorong La ( 5416 m n. m. ).

 

tobse-fritz-BLTcKiKXbzU-unsplash

 Další výzvou je samozřejmě Mt. Everest ( 8848 m) a velmi oblíbený je trek do základního tábora Mt. Everest Base Camp. Během treku oblastí Solo Khumbu uvidíte tři majestátní osmitisícovky: Mt. Everest, Lhotse a Makalu. Poznáte městečka šerpů, uvidíte nádhernou velehorskou krajinu s výhledem na praskající ledovce. Cestou minete budhistické kláštery a osadu Periche. Budhismus uvidíte všude ať už to jsou modlitební vlaječky, kamenné zídky mani nebo stúpy. Hinduismus je pak hlavně v Kathamandu. 

toomas-tartes-rpJAiQqpcRo-unsplash

Trek do základního tábora Everestu s návštěvou jezer Gokyo je scénický trek vedoucí do údolí Gokyo. Okouzlující vesničky, hluboká údolí a ledovcové morény tomuto treku dodávají na kráse. Pohled na pět smaragdově modrých jezer ve stínu majestátních horských vrcholků v údolí Gokyo je hlavním lákadlem tohoto treku.
Pětitisícová vyhlídka Gokyo Ri Vám umožní výhled nejen na jezera, ale také na osmitisícové velikány Mt. Everest, Cho Oju, Lhotse a Makalu.
Trek je skvělou alternativou pro ty, kdo hledají méně turistickou trasu. Kombinace treku do základního tábora Everestu s horskými jezery Gokyo je nejatraktivnější oblastí v Khumbu.

yana-druzhinina-AYxMNKD2PkE-unsplash

Klasický himálajský trek kolem osmitisícovky Manaslu vede do oblasti, která byla pro cizince ještě před nedávnem uzavřena a vstup je povolen jen s místním průvodcem. Silnice se tu ještě nezařízly tak hluboko do hor jako jinde. Výstup tak začíná v subtropickém podhůří Himálaje a cesta stoupá hlubokým údolím řeky Buri Gandakí mezi vesnicemi roztroušenými v těžko uvěřitelných polohách na strmých úbočích. Borové lesy rámují buddhistické kláštery a putování zdejšími horskými osadami je etnografickým zážitkem, který nahoře vrcholí tibetskými vesnicemi starobylého vzhledu i životního stylu.

IMG_7135


 Nepál ale není jenom zemí s náročnými treky a krásnými Himalájemi a přírodou. Je to také země známá svou jedinečnou pohostiností a budhistickým náboženstvím. Objevování nové kultury je součástí zážitku stejně jako samotné tůry a příroda. Zkuste třeba přespat v tradiční horské vesnici, navštívit úchvatné chrámy na horských vrcholcích, popíjet místní nápoje a samozřejmě nezapomeňte vyzkoušet tradiční kuchyni. :))


Autor: Pavla