Výlety s dětmi - Jizerka

Jizerské hory jsou nejsevernějším českým pohořím. Jejich východní část zasahuje na polské území a dále navazuje na Krkonoše, na západě sousedí s Lužickými horami. Nejvyšší vrchol české části hor je Smrk (1124 m). Území bylo v roce 1968 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí o rozloze 368 km2.

Jedním z Našich velmi oblíbeným místem na odpolední procházku .

Od ruku 1995 chráněna jako 1995 chráněna jako vesnická památková rezervace.

Leží na Malé Jizerské louce mezi Vlašským a Středním jizerským hřbetem Jizerských hor ve výšce 862 m n. m., což z ní dělá nejvýše položenou osadu Jizerských hor.

b8a9a27c-3b84-4af6-b876-206f40a35632-1 

Pytlácké kameny jsou vrchol ležící v pohoří Jizerské hory, konkrétně ve Středním jizerském hřebeni. Na vrcholu je turisticky přístupné vrcholové skalisko, které není zabezpečeno zábradlím.

Své jméno vrchol získal podle úkrytu Hennricha - slavného jizerského pytláka. Ten byl zastřelen v roce 1813Křížek připomínající jeho smrt byl postaven 500 metrů jihozápadně od vrcholu.

Z vrcholu je výhled na Jizerku, Malou Jizerskou louku a Velkou jizerskou louku s pozůstatky vesnice Velká Jizera.

Nejsou dostupné pro kočárky.

size4-1562142435525-103-size4-15353864869132-103-raseliniste-jizerky-jan-strakos-004 

Rašeliniště Jizerky je národní přírodní rezervace nalézající se severně od obce Kořenov, přesněji severozápadně od její horské osady Jizerka na území CHKO Jizerské hory. Oblast je chráněná z důvodu ochrany porostů, květeny, rašelinišť a krajinných útvarů.

Národní přírodní rezervace Rašeliniště Jizerky se rozprostírá v široké ploché pánvi o průměrné nadmořské výšce 880 metrů mezi dvojicí horských hřebenů a to Vlašským a Středním Jizerským. Chráněným územím protéká potok Jizerka.

Jsou dostupná i pro kočárky.

Pokud by jste se rozhodli přenocovat z některých z místních tematických chaloupek rozhodně neuděláte chybu, protože noční Jizerka je naprosto úchvatná.

Jizerská oblast tmavé oblohy je první mezinárodní park tmavé oblohy na světě. Park slouží především k informování široké veřejnosti o problematice světelného znečištění, a také k ochraně přírody a životního prostředí.

 1200px-Raseliniste_Jizerky

Pokud potřebujete načerpat sílu a energii určitě neuděláte chybu. Jezerka je naprosto úchvatným a tichým místem pro vyčištění.

Odvážlivci se mnou pročistit a načerpat energii přímo v řece Jizeře. I přes horké letní dny nečekejte teplou říčku.

Doufám, že se Vám tento Tip na výlet bude líbit a nebudete zklamáni. Budeme rádi za Vaší zpětnou vazbu.

 

Autor: Petra (https://www.instagram.com/petrusebartysova